Kiereś Emilia Cynowy rycerzyk

Cynowy rycerzyk

Kiereś Emilia Cynowy rycerzykAutorka: Emilia Kiereś                                            Ilustracje: Małgorzata Musierowicz                         Wydawnictwo: HarperKids

Poziom: BD II

Emilia Kiereś – poprzednio na liście „Lapis” (p. 13/2021) – w „Cynowym rycerzyku” pozostaje wierna nadrzędnej idei, jaka przyświeca jej twórczości. Brzmi ona następująco: „Staram się jednak, żeby na pierwszym planie zawsze była przygoda albo zagadka; poważne zagadnienia wyglądają z tła, od czasu do czasu tylko przenikając do działań i rozmów bohaterów”.

Te słowa dobrze oddają historię przedstawioną w prezentowanej pozycji. Sensy „Cynowego rycerzyka” są ukryte pod powierzchnią fabuły, na której znajdują się przygoda. Główny bohater Stasiek łamie nogę, a czas rekonwalescencji musi spędzić z ojcem w domu wujostwa, które wyjechało akurat za granicę. Chłopiec przyzwyczajony do pędu i szybkiego tempa życia w dużym mieście odbywa teraz podwójną karę. „Uwięziony” na wsi nie może de facto ruszyć się z fotela. Akcja zawiązuje się jednak szybko, Stasiek nawiązuje kontakt z dawno niewidzianą koleżanką (Alicją), dzięki odnowionej znajomości zaczyna akceptować sytuację, w której się znalazł, odkryje również uroki prowincjonalnej egzystencji.

Bohaterowie wpadają na trop rzekomej kosmitki. Okaże się, że jest to zwyczajna dziewczynka, tyle że jeszcze obca w nowym środowisku. Stasiek dostanie lekcję życia, jakiej nie mógł się spodziewać. Całość broni się przed krytyką. Kiereś z powodzeniem realizuje swój plan, o którym wspomniałem na początku. Oprawa miękka wzmacniana, szyta. Bardzo polecam.