Czas po Iris


Autorka: Natasha Farrant
Wydawnictwo Dwukropek
Poziom: BD III

 

 

Druga na naszej liście książka brytyjskiej pisarki to powieść obyczajowa dla młodzieży, która porusza temat żałoby; poprzednio: „Podróż krogulca” p. 4/2022.

Trzynastoletnia Bluebell rejestruje życie codzienne swojej rodziny, kręcąc krótkie filmy kamerą i pisząc pamiętnik w laptopie (w książce przeplatają się jej wpisy z pamiętnika oraz transkrypcje filmików). Bohaterka nie potrafi sobie poradzić z utratą swojej siostry bliźniaczki, Iris. Jej tragiczna śmierć przed trzema laty odcisnęła piętno na całej rodzinie, która przechodzi kryzys. Tata, profesor literatury średniowiecza, przenosi się do innego miasta i coraz rzadziej widuje się z dziećmi. Mama ucieka w pracę – zatrudnia się w firmie kosmetycznej, która ciągle wysyła ją w delegacje zagraniczne.

Bluebell, jej starsza siostra Flora (lat 16) oraz młodsze rodzeństwo, Twig (lat 10) i Jasmine (lat 8) zostają pod opieką byłego studenta ojca, Zorana, uchodźcy z Bośni, który stara się ogarnąć ich sprawy, ale po pewnym czasie zaczynają mu się one wymykać spod kontroli. Flara farbuje włosy na różowo oraz spotyka się z chłopakiem z sąsiedztwa, który ma swoim koncie kradzieże, picie i bójki. Zaniedbuje też zajęcia dodatkowe, przez co traci ważną rolę w świątecznym przedstawieniu. Rozsądna dotąd Bluebell dopuszcza się ryzykownych zachowań. Młodsze rodzeństwo zaś ucieka pewnego dnia z domu.

Książka ukazuje sceny z życia rodziny, która doświadczyła tragedii i mierzy się z wieloma problemami – rodzice, jeśli już pojawiają się w domu, to najczęściej się kłócą, dzieci są pozostawione samym sobie, a w domu panuje często chaos. Przedstawia też perypetie szkolne Bluebell, jej relacje z rówieśnikami i nastoletnim sąsiadem, w którym się zakochuje, jej postrzeganie świata, przeżycia oraz dorastanie. Znajdziemy tu też wątki dotyczące hodowli szczurów, perypetii miłosnych szesnastolatki, legend średniowiecznych i historii miłosnej w domu spokojnej starości. Całkiem sporo jest też w tej opowieści poczucia humoru, komicznych sytuacji i wzruszających scen. Okładka twarda, szyta. Polecam.