Głęboka woda


Autorka: Patricia Highsmith
Wydawnictwo: Noir sur Blanc

 

 

Pierwsze polskie wydanie głośnej książki amerykańskiej mistrzyni powieści psychologicznej z wątkiem kryminalnym, która po raz pierwszy ukazała się w 1957 roku.

Opowiada o skomplikowanej relacji Melindy i Vica Van Allenów, których małżeństwo od dawna jest fikcją, ale są połączeni pewnym niekonwencjonalnym układem, tocząc między sobą swoistą wojnę. Trzydziestosześcioletni Vic jest zamożnym właścicielem prestiżowego wydawnictwa i drukarni. Mieszka z żoną i córką w starym prowincjonalnym miasteczku, którego społeczność postrzega go jako kulturalnego, uprzejmego, acz niezwykle tajemniczego człowieka, troskliwego ojca i męża mającego anielską cierpliwość. Jego żona jest niezwykle atrakcyjną i towarzyską kobietą, która ma na swoim koncie wielu kochanków, ciągle flirtuje z mężczyznami i zaniedbuje swoją córkę. W pewnym momencie Vic jest znużony imprezami i kolacjami w towarzystwie – jak uważa – prymitywnych, żałosnych i nudnych kochanków swojej żony, przesiadywaniem z nimi po nocach, pełnieniem funkcji psa ogrodnika.

Przez lata ukrywał swoje uczucia, udawał, że jest obojętny na romanse żony, ale teraz zaczyna ją odcinać od kochanków, wystraszając ich zmyśloną historyjką, że to on zabił mężczyznę, z którym kiedyś była związana jego żona. Mimo że policja wkrótce rozwiązuje zagadkę tej śmierci, znajdując prawdziwego zabójcę, to nieprzychylne plotki o nim nadal krążą w miasteczku. Wkrótce w basenie zostaje znalezione ciało pianisty, z którym spotykała się Melinda. Mimo iż koroner uznaje, że jego śmierć była wynikiem wypadku, to Melinda jest przekonana, że to jej zazdrosny mąż go zabił. Napięcie w relacjach między nimi osiąga punkt kulminacyjny.

Dobrze napisany, trzymający w napięciu thriller psychologiczny. Na podstawie książki został nakręcony film z udziałem Bena Afflecka i Any de Armas. Okładka miękka, klejona. Polecam.