Broad Peak. Darowane życie

Autorka: Monika Walewska
Wydawnictwo: Słowne

 

 

Nowa publikacja podróżniczki, zdobywczyni Korony Ziemi, żeglarki oceanicznej, dziennikarki i autorki książek o tematyce podróżniczej i górskiej; poprzednio na liście: „Manaslu. Góra Ducha, Góra Kobiet” p. 3/2020.

Monika Witkowska próbowała zdobyć Broad Peak, dwunastą pod względem wysokości górę świata, dwukrotnie – za pierwszym razem, w 2017 roku, musiała zrezygnować w czasie ataku szczytowego ze względu na nieoczekiwane załamanie pogody i powstałe zagrożenie lawinowe, drugie zaś jej podejście w 2021 roku miało dramatyczny finał, gdyż spadła z wysokości około 7500 m, na szczęście po 300-metrowym zjeździe udało jej się wyhamować. Prezentowana książka to pasjonująca relacja z jej drugiej wyprawy na Broad Peak, od przygotowań i pierwszych dni w Pakistanie przez lodowcowe wędrówki i miesiąc na wysokości, aż do powrotu. Autorka szczegółowo opisuje kolejne dni wyprawy, wyjścia w górę, obozową codzienność, wysokogórskie realia i widoki.

Opowiada o swoich współtowarzyszach, spotkaniach z innymi wspinaczami, wieczornych posiadówkach w obozie, prowadzonych dyskusjach, wyzwaniach i trudnych psychicznie chwilach, dzieli się też swoimi refleksjami i przemyśleniami. Relację z wyprawy uzupełnia ciekawymi informacjami dotyczącymi m.in. himalaizmu, Pakistanu, Karakorum, lokalnych tradycji, pracy tragarza, słynnych wspinaczy i wejść na Broad Peak, jak też wywiadami (z Krzysztofem Wielickim i Krystyną Palmowską). Witkowska również tę wyprawę połączyła z realizacją celu pomagania potrzebującym, po raz kolejny przeliczyła wysokość góry na złotówki, a zebrane pieniądze przeznaczyła na wózek z napędem elektrycznym dla Antka zmagającego się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Książka zawiera wiele pięknych fotografii. Bardzo ciekawa lektura. Oprawa twarda, szyta. Polecam miłośnikom literatury górskiej.