Zbyryt Adam Tryjanowski Piotr Bocian Biografia nieautoryzowana

Bocian. Biografia nieautoryzowana

Zbyryt Adam Tryjanowski Piotr Bocian Biografia nieautoryzowanaAutorzy: Adam Zbyryt, Piotr Tryjanowski           Wydawnictwo: Paśny Buriat

 

Bocian został zdemaskowany. Dokonało tego dwóch znakomitych biologów w książce o genialnym tytule „Bocian. Biografia nieautoryzowana”. Gdyby jednak te wspaniałe ptaki potrafiły mówić lub pisać, bez wątpienia recenzowaną publikację by autoryzowały. No chyba że niektóre elementy chciałyby ocenzurować, ponieważ autorzy postawili na nagą prawdę, realizując przy okazji wzorcowo format książki popularnonaukowej. Podczas lektury czytelnik nie odczuje ani przez sekundę (albo jej ułamek) znużenia.

O to zresztą nie było trudno. Świat bocianów jest fascynujący, układa się w logiczną całość (nawet tam gdzie na pozór logiki nie ma, a pozostaje brutalność) jak matematyka. W tym niezmąconym porządku bociany przewyższyły świat ludzki. Może dlatego coraz większą popularnością cieszą się relacje na żywo z bocianich gniazd. Co więcej, Europejczycy oglądają je nawet zimą, podczas gdy – jak łatwo wydedukować – opustoszałe gniazdo czeka na powrót pięknych mieszkańców. Widzowie rozmawiają ze sobą na czacie, widać w ich słowach prawdziwe emocje, szczere zainteresowanie, być może też jakąś formę ucieczki do rzeczywistości. I właśnie warto wśród takich osób – choć oczywiście nie tylko – propagować nieautoryzowaną biografię bociana, która obejmuje każdy aspekt jego życia również w kontekście Polski i chociażby genezy pojawienia się tego gatunku w nadwiślańskim kraju.

Autorzy preferują ujęcie chronologiczne: od genezy, po przyloty, dietę, potomstwo, odloty. Książka pełni funkcję niezbędnika bocianiej wiedzy. Sądzę, że zostały w niej udzielone odpowiedzi na wszystkie pytania, które baliśmy zadać. Ubarwienie, pozbywanie się najsłabszego członka rodziny, system karmienia (bociany wymiotują jedzeniem, które następnie spożywają maluchy przypominające przeto „śmierdzące dinozaury”), tajemnice lotu do Afryki i z powrotem. Jak przystało na popularnonaukowy format, autorzy co i rusz podrzucają ciekawostkę.

Oto kilka przykładów: bocian potrafi upolować przelatującego obok gniazda szpaka i połknąć go w osiem sekund. Bocian wcale nie uwielbia żab, jest wybitnym budowniczym i lotnikiem. Zdarzają się przypadki przelotu 35 km nad Morzem Czarnym w pięćdziesiąt minut. Nam pozostaje być dumnym, że Polska należy do bocianiej unii, do której tak chętnie wracają. Miejsce bocianów jest w Polsce, a miejsce ich biografii między innymi na bibliotecznych półkach. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam. Adam Zbyryt poprzednio na liście: „Krajobraz strachu. Jak stres i strach kształtują zwierzęta” (p. 10/2021); Piotr Tryjanowski na liście po raz pierwszy.