Chase Mary Kraina za mostem

Kraina za mostem

Chase Mary Kraina za mostemAutorka: Mary Chase                                       Wydawnictwo: Kropka

Poziom: BD II

Na polski rynek literatury dziecięcej trafia drogocenna perła wydana oryginalnie w 1958 roku. Mary Chase żyła w latach 1907-1981, była uhonorowana Nagrodą Pulitzera za dramat „Mój przyjaciel Harvey”.

„Kraina za mostem” to wspaniała, błyskotliwa powieść utrzymana w duchu fantastyki, ale tej niewydumanej, niewymuszonej. Owa konwencja pełni tutaj szalenie istotną funkcję. Oto bowiem dziesięcioletni Colin dowiaduje się, że nie jest jednak najstarszym przedstawicielem rodzeństwa. Ma jeszcze siostrę (Lorettę), która nie chciała wieść normalnego życia u boku rodziny i wybrała wolną egzystencją w pałacu za mostem, zarządzanym przez Hrabinę i Generała. W pałacu cieszy się niczym nieograniczoną swobodą, w dodatku Hrabina i Generał uwielbiają jej brak subordynacji, na który nie mogłaby sobie pozwolić u boku matki.

Splot wydarzeń doprowadza do swoistej zamiany ról. Loretta wraca do domu, a jej młodsze – grzeczne dotąd – rodzeństwo zaczyna się interesować magicznym, trochę mrocznym miejscem, w którym starsza siostra spędziła dobrych kilka lat. Autorka pokazała dwie strony medalu, jakby dwa modele wychowania – w tym jeden ewidentnie utrzymany w nurcie antypedagogiki. Uczyniła to z wielką klasą oraz równowagą między różnymi możliwościami. Wszak okaże się, że Hrabina i Generał nie będą postaciami jednoznacznie negatywnymi. Powieść wysmakowana językowo, nie straciła na sile oddziaływania mimo kilkudziesięciu lat od premiery. Dzieło poddaje się wielu interpretacjom, może być wykorzystane w lekcji bibliotecznej. Oprawa twarda, szyta.