Ptakoterapia : jak przyroda uratowała mi życie Joe Harkness

Ptakoterapia : jak przyroda uratowała mi życie

Ptakoterapia : jak przyroda uratowała mi życie Joe HarknessAutor: Joe Harkness                                                  Wydawnictwo Bo.wiem

 

Autor tej opowieści (na liście po raz pierwszy) napisał wiele artykułów, prowadził bloga o ptakoterapii, obecnie wygłasza prelekcje na temat zdrowia psychicznego, jest też koordynatorem do spraw uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i od dziesięciu lat pracuje z grupami wymagającymi szczególnej opieki. Zanim doszedł do momentu, w którym był gotowy pomagać innym, sam cierpiał na zaburzenia psychiczne. Przełomową chwilą w jego życiu był widok przelatującego myszołowa, który zrobił na nim takie wrażenie, że poważnie zaczął interesować się obserwacją ptaków. Okazało się to dla niego formą pomyślnej terapii.

Choć książkę rozpoczyna szczerym, wstrząsającym opisem próby samobójczej, to cała lektura nie jest przytłaczająca. Mimo smutku wydobywającego się z pierwszych stron publikacji, kiedy autor otwarcie opowiada o pustce i bezsilności, jakie czuł na pewnym etapie swojego życia, przedstawiona przez niego historia ma bardzo pozytywny wydźwięk. Doświadczenia z chorobą i uważne, świadome podglądanie takich gatunków jak pokrzywnica, świergotek, czapla biała czy mysikrólik, przyniosły w efekcie interesującą, osobistą relację z przebiegu choroby i terapii, ale też rodzaj inspirującego przewodnika po świecie ptaków. Autor z dużą wrażliwością i szacunkiem do przyrody prezentuje czytelnikowi leczniczy potencjał, jaki drzemie w procesie obserwowania tych zwierząt. Publikacja zawiera ilustracje w postaci rysunków autorstwa Jo Browna. Oprawa miękka, klejona. Polecam.