Sabała - Zielińska Beata TOPR

TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka

Sabała - Zielińska Beata TOPRAutorka: Beata Sabała-Zielińska                                Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Poziom: BD II/III

Fabularyzowana opowieść o tytułowym rodzeństwie pióra Beaty Sabały-Zielińskiej – autorki licznych publikacji poświęconych tematyce górskiej. Zosia i Franek wybierają się z rodzicami na ferie zimowe do Zakopanego. Zatrzymują się w domu prawdziwego górala, emerytowanego ratownika TOPR-u. Pan Stanisław – właśnie takie wdzięczne imię nosi bohater – staje się wyrocznią dla dzieci. Jego opowieści nadają bieg fabule, która opiera się na naukach i przestrogach Stanisława.

Odpowiednie zachowanie w górach to jedno, ale wielość ciekawostek – również historycznych dotyczących przeszłości miasta i TOPR-u – to drugie. Autorka inspirowała się w nich autentycznymi historiami, które zdobyła dzięki rozmowom z ratownikami górskimi. Wydanie książki może imponować, zawiera dużo dobrych zdjęć współczesnych i archiwalnych. Elementy gwary góralskiej zostały wyróżnione graficznie, a ich wyjaśnienie czytelnicy znajdą w końcowym słowniczku. Wartościowy sposób promocji prawidłowego zachowania na ekstremalnym terenie oraz sympatyczna literacka pocztówka z gór. Oprawa twarda, szyta.