Biedni w bogatym kraju

Biedni w bogatym kraju. Przebudzenie z amerykańskiego snu

Biedni w bogatym krajuAutorzy: Nicholas D. Kristof, Sheryl WuDunn           Wydawnictwo Czarne

 

Antyamerykańska książka dwójki dziennikarzy związanych z „New York Timesem”. Jest to jedna z najlepszych pozycji „Serii amerykańskiej” Wydawnictwa Czarnego. Mit USA od dawna podgryzają autorzy różnych książek, ale w tym przypadku doszło do zmasowanego ataku. „Biedni w bogatym kraju” to publikacja napisana w imieniu odrzuconych mieszkańców Ameryki. A jest ich naprawdę wielu, skoro ponad połowa nie ma ubezpieczenia zdrowotnego.

System zdrowia USA to chyba największa bolączka giganta. Nowoczesna medycyna dostępna jest dla wybranych. Elitarność usługi kończy się tym, że w namiotach, w których organizowana jest darmowa pomoc medyczna, niektóre osoby wyrywają osiemnaście zębów jednocześnie, bo tylko tak mogą pożegnać się z bólem. Przytaczane przez autorów statystyki są zatrważające. Sporo fragmentów zostało poświęconych narkomanii – również wśród weteranów wojennych. W USA umiera też sporo noworodków.

Można powiedzieć, że w każdej dziedzinie życia znajdziemy w Ameryce poważne problemy. Niby jak wszędzie – ale wyszukiwanie luk w funkcjonowaniu mocarstwa zawsze robi wrażenie. Lektura ciekawa, otwierająca oczy na wiele kwestii, które nie trafiają ani na pierwsze, ani na ostatnie strony gazet. Pozycja zawiera przypisy końcowe. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.