Dzika kuchnia z łąk i lasów Monika Gajewska-Okonek

Dzika kuchnia z łąk i lasów

Dzika kuchnia z łąk i lasów Monika Gajewska-Okonek Autorka: Monika Gajewska-Okonek                          Wydawnictwo SBM

 

Na P. 11/22 prezentowaliśmy “Ogrodową aptekę”  Moniki Gajewskiej-Okonek – ilustrowany przewodnik po wybranych roślinach o właściwościach leczniczych i prozdrowotnych. Tym razem pasjonatka fitoterapii i ogrodnictwa dla czytelników szukających kulinarnych inspiracji w świecie roślin przygotowała bogaty w przepisy i obiecujące fotografie poradnik. Zachęca w nim do korzystania z dziko rosnących na polach, łąkach i w lasach roślin i kwiatów, takich jak pokrzywa, liście podagrycznika, mniszek lekarski, bluszczyk kurdybanek, żołędzie, brukiew, topinambur, skorzonera czy pasternak, z których można upiec chleb, zrobić sałatkę, kotleciki, ugotować zupę, przygotować desery, napoje i przetwory. Są to propozycje prostych i cieszących oko dań (przypuszczam, że również podniebienie, ale jak to mówią: “co kto lubi”). Znajdziemy tu przepisy na chleb z kwiatami forsycji, sałatkę z chwastami, czipsy szałwiowe, zupę dziewięciozielną, gulasz z pasternaku, ciasteczka rumiankowe, lemoniadę z fiołków czy piwo ziołowe z bukwicą.

Publikacja jest ukłonem w stronę dawnej, dzikiej kuchni. Część główną poprzedza rozdział zawierający opisy wybranych dzikich roślin jadalnych (a w nim szczegółowe informacje na temat ich budowy, smaku, sposobów wykorzystywania w kuchni oraz terminu zbiorów). Świetna propozycja dla miłośników prostego i smacznego gotowania w zgodzie rytmem natury. Oprawa twarda, szyta. Polecam.