Intymności Lucy Caldwell

Intymności

Intymności Lucy CaldwellAutorka: Lucy Caldwell                                        Wydawnictwo Pauza

 

 

 

Książka znanej współczesnej pisarki irlandzkiej, autorki dwóch zbiorów opowiadań, które w Polsce ukazały się w jednym tomie. Bohaterką i narratorką wszystkich utworów jest kobieta, ale zasadniczo nie wiadomo, czy jest to ciągle ta sama postać. Można przyjąć, że każde kolejne opowiadanie to historia innej bohaterki, z całości wyłania się jednak obraz uniwersalnej, wrażliwej i uważnej obserwatorki otaczającego świata.

W zbiorze pt. “Mnogość” z rzeczywistością zderza się dorastająca dziewczynka, nastolatka i dojrzała kobieta. Opowiadania te są opisem przeżyć wewnętrznych jednostki, związanych z uczuciem zazdrości, frustracją czy myślami samobójczymi. Autorka oddaje je poprzez symultaniczne portretowanie bohaterki z wielu perspektyw, układając przy tym proste zdania, w których ukryty jest dobitnie odzwierciedlony obraz codziennych dramatów.

Zbiór pt. “Intymności” w swej konwencji nie odbiega od poprzedniego, natomiast tematycznie najczęściej nawiązuje do zagadnienia więzi między matką a dzieckiem. W tych opowiadaniach bohaterki odkrywają się z całą gamą uczuć związanych z macierzyństwem, a klimat utworów staje się bardzo, co sugeruje tytuł, intymny.

Publikacja w miękkiej, klejonej oprawie. Polecam. Na P. 18/21 prezentowaliśmy antologię współczesnych opowiadań irlandzkich: “Niepoprawna mnogość”, która ukazała się pod redakcją tejże autorki.