Trillo Carlos Legendarne miasta

Legendarne miasta

Trillo Carlos Legendarne miastaAutor: Carlos Trillo                                                        Rysunki: Enrique Breccia                                    Wydawnictwo Mandioca

 

Mandioca to wydawnictwo z misją. Dzięki jego działaniom na krajowy rynek trafiają komiksy z Ameryki Południowej; komiksy zawsze oryginalne, tak inne od masowej popkulturowej produkcji, zdecydowanie bardziej artystyczne, ale frontem do klienta. Jednym z przykładów tej polityki wydawniczej jest tom pierwszy przygód Alvara Mayora, zatytułowany „Legendarne miasta”. Główny bohater jest zdaniem – argentyńskiego scenarzysty Carlosa Trillo (już świętej pamięci autora tworzącego od 20 roku życia) – jednym z pierwszych białych ludzi, którzy urodzili się w Ameryce Łacińskiej.

Alvar Mayor przemierza Nowy Świat jako potomek pierwszych konkwistadorów. Jego wędrówka w nieznane obfituje w liczne spotkania i przygody. Czasem wiąże się to nawet z palącą potrzebą wstąpienia do wojska w obronie miasta, o którym dotąd Alvar nawet nie słyszał. Jak widać zwroty akcji potrafią zrobić wrażenie, choć generalnie bohater pracuje jako przewodnik, ale dokąd prowadzi to zajęcie czytelnik może zobaczyć już na samym początku w „Legendzie Eldorado”. Wartkiej akcji wtórują znakomite rysunki. Enrique Breccia genialnie – wręcz szkoleniowo – posługuje się białymi liniami i plamami tuszu. Korespondencja sztuk plastycznych i fabularnych w „Alvarze Mayorze” stoi na najwyższym poziomie.

Prezentowane dzieło można odbierać na kilku poziomach. Po pierwsze, jest to rzecz szalenie atrakcyjna pod kątem wizualnym i scenariuszowym. Po drugie, nieocenione są walory poznawcze. Nie można przecież zapomnieć o kontekście kulturowym i historycznym. Zdobywanie wiedzy na ich temat w takiej formie stanowi czystą przyjemność. Oprawa twarda, szyta.