Max D.T. Każda historia miłosna jest historią o duchach

Każda historia miłosna jest historią o duchach

Max D.T. Każda historia miłosna jest historią o duchachAutor: D. T. Max                                                         Wydawnictwo: WAB

 

28 września to długo wyczekiwany dzień polskiej premiery „Niewyczerpanego żartu” (org. „Infinite Jest) – najsłynniejszej powieści Davida Fostera Wallace’a. Książka będzie kosztowała około stu złotych. Ostatnie dni czekania można umilić sobie i jednocześnie wprowadzić się w odpowiedni nastrój dzięki lekturze biografii tragicznie zmarłego pisarza.

Dla D. T. Maxa prezentowana pozycja była równie przełomowa jak dla Wallace’a „Infinite Jest”. Biografia tak znanej postaci współczesnej literatury musiała wzbudzić emocje. Autor sprostał trudnemu zadaniu, zadbał o współpracę z rodziną i przyjaciółmi bohatera. Uzyskał tym samym dostęp do listów, rękopisów i dzienników. Nadrzędnym celem Maxa była prezentacja zależności między twórczością Wallace’a a jego życiem; zależności wręcz patologicznej. Pisanie o takim pisarzu musi wiązać się z wątkami bolesnymi. Wallace przez wiele lat był uzależniony od narkotyków i alkoholu. Niemniej z tym problemem jakoś sobie poradził. Z depresją już nie.

Osiągnął najgłębsze jej stadia z możliwych. Czytanie końcowych rozdziałów to naprawdę nic przyjemnego, chociaż doskonale wiadomo, jak ta historia się skończyła. Polski czytelnik zostaje więc z kilkoma konkretnymi korzyściami. Wreszcie mógł poznać w ojczystym języku bogaty życiorys wybitnego prozaika i eseisty, co w tym przypadku powinno zdecydowanie przełożyć się na lepsze rozumienie literatury Wallace’a. Zostaje też z przestrogą związaną z osobistym zatraceniem artysty. Książkę oczywiście gorąco polecam, dla fanów pisarza i biografistyki będzie cenną pozycją, ale jest jeden kosmetyczny problem. Mianowicie, na wielu stronach czcionka trochę się rozmazuje – nie tylko na tym egzemplarzu. W związku z tym można odczuć niedosyt estetyczny. Oprawa miękka, klejona.