Skaber Linn Młodość Wyznania nastolatków

Młodość. Wyznania nastolatków

Skaber Linn Młodość Wyznania nastolatków Autorka: Linn Skaber                                               Wydawnictwo Literackie

Poziom: BD IV-93

31 krótkich rozdziałów. Właśnie tyle potrzebowała Linn Skaber, aby sportretować w miniaturach literackich współczesną norweską młodzież. Oczywiście narodowość nie ma większego znaczenia (poza wykorzystaniem lokalnego folkloru i konkretnych miejsc – ale to ma akurat walory poznawcze; tłumaczka trudniejsze rzeczy wyjaśnia w przypisach).

,,Młodości. Wyznania nastolatków” to uniwersalne opowiadania stworzone dzięki rozmowom autorki z bardzo młodymi osobami. W efekcie powstała kompozycja przypominająca internetowe wpisy o różnym charakterze. Niektóre są bardziej wyznaniowe, konfesyjne, inne szyfrowane poetyckim nacechowaniem. Należy jednak podkreślić, że całość jest jak najbardziej komunikatywna. „Młodość” jest zapisem kluczowych momentów w życiu człowieka, prawdziwych przełomów i cezury czasowej. Jak pisał Marcin Świetlicki: „koniec dzieciństwa, baczność – mówi pani”.

Rozpiętość tematyczna daje poczucie kompletności ujęcia tej problematyki. Zmieniające się ciała, kształtujące się charaktery (nie zawsze zgodnie z oczekiwaniami na przykład rodziców) i systemy wartości, a także prawdopodobnie – pierwszy raz w życiu – smak samotności. Autorka zaskarbiła sobie sympatię ludzi, którzy udostępnili jej własne wnętrza: te duchowe i te mieszkalne. Lepiej chyba nie dało się tego zrobić. Książka mocno współgra z rzeczywistością młodzieży. Oprawa twarda, szyta.