Kiedy tata zamienił się w krzak Joke van Leeuwen

Kiedy tata zamienił się w krzak

Kiedy tata zamienił się w krzak Joke van LeeuwenAutorka: Joke van Leeuwen                                Wydawnictwo Dwie Siostry

Poziom: BD I/II

 

Książka holenderskiej pisarki, poetki i ilustratorki, na P. 10/15 prezentowaliśmy bajkę terapeutyczną tej autorki pt.: “Ćwir!”. Niniejsza opowiada o dziewczynce zmuszonej do ucieczki przed wojną. Z wielkim żalem żegna ją ojciec, który wyrusza na front tłumacząc córce, że będzie ukrywał się w leśnym krzaku. Kilkuletnia Toda opuszcza swój dom, rozstaje z babcią i wraz z innymi dziećmi z okolicy wyjeżdża za granicę. Po drodze gubi się, trafia na kolację do antypatycznego generała i jego równie nieprzyjemnej żony, poznaje dowódcędezertera i jest świadkiem jego pojmania, w końcu zostaje ulokowana w Domu Dziecka dla Bezdomnych, ale tylko na chwilę, bo wkrótce udaje jej się odnaleźć mamę.

Ta aktualna, opowiadana z perspektywy dziecka historia o konieczności rozstania się ze wszystkim, co do tej pory stanowiło treść jego życia pełna jest nostalgii, którą przełamują humorystyczne akcenty wynikające z dziecięcego sposobu postrzegania rzeczywistości. Książka zdobiona czarno-białymi ilustracjami w oprawie miękkiej, klejonej. Polecam.