Skąd Saša Stanišić

Skąd

Skąd Saša StanišićAutor: Saša Stanišić                                                      Wydawnictwo Książkowe Klimaty

 

Książka niemieckojęzycznego pisarza bośniackiego pochodzenia, w której autor podejmuje próbę zidentyfikowania własnej tożsamości.

W tej autobiograficznej opowieści Stanišić wraca pamięcią do 1992 r., kiedy w wieku 14 lat wraz z rodzicami wyemigrował z terenów objętej wojną Jugosławii do Niemiec. Zagraniczny pobyt w zamyśle miał być krótkotrwałą ucieczką, jednak finalnie bohaterowi udało się zadomowić w Heidelbergu i zostać pisarzem.

Narrator swobodnie porusza się po teraźniejszości i przeszłości, przywołuje mocno zakorzenione w jego świadomości obrazy, które zebrane w całość przedstawiają autoportret emigranta. Na te utrwalone w pamięci migawki składają się wspomnienia dzieciństwa spędzonego w Jugosławii, ucieczki i przyjazdu do Niemiec, codzienności nastolatka próbującego odnaleźć się w zastanej, obcej rzeczywistości; to także powrót do Oskorušy, wioski w bośniackich górach, gdzie bohater poznaje krewnych i odwiedza groby przodków. W całej podróży towarzyszy mu babcia Kristina, której wspomnienia przefiltrowała już wyniszczająca jej umysł demencja.

Powieść bardzo osobista i wzruszająca, choć autor daleki jest od tkliwych opisów i prezentuje swoją historię z pewnym dystansem, a nawet poczuciem humoru. Polecam, zwłaszcza czytelnikom, którzy potrafią docenić środkowoeuropejski melancholijny klimat. Publikacja w miękkiej, klejonej oprawie.