Punkt wyjścia Maciej Bujanowicz

Punkt wyjścia

Punkt wyjścia Maciej BujanowiczAutor: Maciej Bujanowicz                                          Wydawnictwo: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

 

Podmiot liryczny w wierszach Macieja Bujanowicza – studenta filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, laureata ogólnopolskich konkursów poetyckich, redaktora naczelnego czasopisma artystyczno-naukowego “PoWiekito młody, wrażliwy i ogarnięty niepokojem mężczyzna, który pyta o mechanizmy rządzące rzeczywistością oraz szuka uzasadnienia dla sposobów postępowania człowieka w konkretnych sytuacjach.

Przygląda się światu z różnych punktów odniesienia. Jednym z nich jest moment wpatrywania się w czarną otchłań odpływu zlewu, który w umyśle narratora rodzi gorzką refleksję na temat samotności najczęstszej przyczyny błędów popełnianych przez człowieka, w dodatku obsesyjnie.

Ciemność towarzyszy podmiotowi lirycznemu niemal nieustannie, ale nie zawsze przynosi negatywne skojarzenia. Owszem, budzi grozę, gdy ten po przebudzeniu desperacko szuka dziennego światła, swojego domu, kogoś bliskiego, a znajduje tylko mrok. Ale czerń jawi się tu także jako symbol bezpieczeństwa odnajdywanego nocą w towarzystwie tajemniczej postaci.

Refleksyjna poezja, wyrażona najczęściej w formie krótkich tekstów opisujących chwilę, sytuację, zdarzenie, obraz czy ludzki gest, które często ulatują naszej uwadze, a mogą stanowić punkt wyjścia do interpretacji świata.

Publikacja w oprawie miękkiej, klejonej.