Jak przeżyć w starożytnym Rzymie

Autorka: L.J. Trafford
Wydawnictwo Poznańskie

 

Po przewodniku po starożytnym Egipcie („Jak przeżyć w starożytnym Egipcie” p. 14/2022) Wydawnictwo Poznańskie proponuje czytelnikom kolejną podróż w czasie, tym razem do starożytnego Rzymu. Autorką niniejszej książki jest brytyjska historyczka, która w lekki, zabawny sposób przybliża historię Rzymu, życie codzienne jego mieszkańców oraz różne aspekty rzymskiego społeczeństwa.

Najpierw proponuje historię Rzymu w pigułce, którą opisuje jak najbardziej wciągający serial, nie mogąc się powstrzymać od spojlerowania ważnych zwrotów akcji czy wtrąceń typu „o ja cię!”. Następnie zaprasza na wycieczkę do kwitnącego, acz zatłoczonego i głośnego Rzymu końca I wieku naszej ery, przekazując podstawowe, przydatne informacje dotyczące np. rzymskiego czasu, pieniędzy, transportu, imion czy sytuacji kobiet.

W kolejnych rozdziałach omawia tematy związane z rzymską strukturą społeczną, zwyczajami, rozrywką, medycyną, wojskiem, wierzeniami, prawem i polityką. Swoje opowieści uatrakcyjnia anegdotami, historiami i ciekawostkami (zmieszczonymi w ramkach), a także poradami ekspertów, w roli których występują: cesarski sekretarz Tytus Flawiusz Ajaks oraz członkini rzymskiej elity Hortensja. W książce czytelnicy podróżujący w czasie znajdą  wskazówki dotyczące zakwaterowania, stroju, zakupów, zaproszenia na ucztę, wizyty w łaźni, metod antykoncepcyjnych, pracy oraz uroczystości, których najlepiej unikać. Autorce znakomicie udało się oddać realia i klimat starożytnego Rzymu, a przy okazji przekazać sporą dawkę wiedzy o życiu w tamtych czasach.

Książka ma charakter popularyzatorski i skierowana jest do szerokiego grona odbiorców (w tym starszej młodzieży); napisana jest lekkim stylem i z humorem. Zawiera przypisy końcowe, bibliografię oraz czarno-białe ilustracje. Okładka miękka, klejona. Polecam.