Porwanie w Kalifornijskiej Komecie

Autorzy: M. G. Leonard, Sam Sedgman                     Ilustratorka: Elisa Paganelli                                       Wydawnictwo Tekturka

Poziom: BD II/III

 

Drugi tom bardzo dobrej serii „Przygoda w pociągu”. Poprzednio na liście: „Złodziej w Sokole Górskim” (p. 9/2022). To znakomita powieść przygodowa,. Wydarzenia rozgrywają się co prawda współcześnie, ale motyw kolejowy wprowadza klimat retro. W jedynce bohaterowie wybrali się w ostatni kurs starego pociągu napędzanego parą.

Tym razem jedenastoletni Harrison Beck wraz ze swoim wujkiem Natanielem (wielkim znawcą pociągów i pisarzem) wyruszają w podróż koleją na trasie Chicago – San Francisco. Rzecz rozpoczyna się na słynnym dworcu w Chicago. Nataniel wspomina w rozmowie z Harissonem, że miejsce to upodobali sobie twórcy filmów gangsterskich. Nie podaje przykładów, ale chodzi np. o „Nietykalnych” i „Życie Carlita” (reżyser obu to Brian De Palma). Jazda w wagonie widokowym pozwala na dalsze odkrywanie Ameryki zarówno przez Harrisona, jak i czytelników.

Czas płynie błogo, a niczym niezmąconą przyjemność podziwiania krajobrazu psuje porwanie podczas postoju w Omaha córki miliardera i ambasadorki ONZ. Harrison zdążył zakumplować się z dziewczyną, więc tym chętniej angażuje się w śledztwo. Zakończenie sprawy powinno być zaskakujące dla wszystkich odbiorców. W odautorskim słowie końcowym czytamy, że „Książka byłaby niczym bez księgarzy i bibliotekarzy, którzy dzielą się nią z czytelnikami”. Bardzo miły gest, ale nie tylko dlatego gorąco polecam tę powieść. Jest po prostu bezbłędna. Oprawa miękka, klejona.