Euforia : powieść o Sylvii Plath Elin Cullhed

Euforia : powieść o Sylvii Plath

Euforia : powieść o Sylvii Plath Elin CullhedAutorka: Elin Cullhed                                                  Wydawnictwo Książnica

 

Szwedzka pisarka (ur. 1983 r.), autorka uznanej przez krytyków debiutanckiej powieści dla młodzieży “Gudarna”, niniejszą książkę adresuje już do dorosłego czytelnika (w 2021 roku „Euforia…” została nagrodzona Augustpriset, najważniejszą szwedzką nagrodą literacką).

Zafascynowana życiem i twórczością Sylvii Plath, Cullhed postanowiła wczuć się w rolę autorki “Szklanego klosza” i odtworzyć stan ducha, jaki towarzyszył jej w ostatnich miesiącach życia. Jak wiemy, po rozstaniu z mężem, angielskim poetą Tedem Hughesem, pod koniec 1962 r. amerykańska pisarka przeniosła się z dwojgiem dzieci ze wspólnego domu w hrabstwie Devon do Londynu, a w lutym 1963 r. popełniła samobójstwo. Ten jesienno-zimowy okres okazał się dla niej wyjątkowo trudny, choć właśnie wówczas napisała swoje najlepsze wiersze.

“Euforii…” nie należy jednak odczytywać jako biografii Sylvii Plath. Przedstawione w niej postacie i wydarzenia mają swoje odpowiedniki w rzeczywistości, ale w książce nadano im charakter wyobrażony. Autorka bardzo wiarygodnie oddaje świat przeżyć wewnętrznych bohaterki, która próbuje pogodzić potrzebę rozwoju artystycznego z rolą matki i żony. Pierwszoosobowa narracja i ekspresyjne opisy skrajnych stanów emocjonalnych powieściowej Sylvii Plath silnie wpływają na wyobraźnię odbiorcy. Podobno autorka napisała tę książkę znajdując się w analogicznej sytuacji życiowej – jako żona pisarza i matka walcząca o przestrzeń dla własnej twórczości. Niezależnie od tego, ile w powieści jest Sylvii Plath (albo ile Elin Cullhed), pomysł na ten utwór przyniósł oryginalną i przejmującą lekturę. Polecam.

Publikacja wydana w twardej, szytej oprawie.