Sorry, taki mamy ślad węglowy


Autor: Mike Berners-Lee
Wydawnictwo Dolnośląskie

 

 

 

Książka angielskiego badacza, profesora Lancaster University dotyka problemu emisji dwutlenku węgla i efektu cieplarnianego.

Autor na podstawie najnowszych badań prezentuje, jaki ślad węglowy pozostawiają różne produkty czy działania człowieka. Pozycja podzielona jest na części grupujące rzeczy i czynności według emisji dwutlenku węgla – od tych najmniej szkodzących środowisku (takich jak np. e-mail, plastikowa reklamówka, prasowanie koszuli, jabłko, przejechanie mili na rowerze) do tych emitujących ogromne ilości CO2 do atmosfery (lot z Londynu do Hongkongu, nowy samochód, nowo wybudowany dom, mistrzostwa świata w piłce nożnej, pożary lasów, wylesienie, spalanie światowych zasobów paliw kopalnianych). Autor nie unika polemik z tezami, które za ocieplenie klimatu obwiniają zjawiska naturalne, a szczególnie czynne wulkany. Na podstawie danych pokazuje, że wulkany stanowią małą część ogólnego bilansu gazów cieplarnianych. Na końcu książki pokazane są sposoby obniżenia ilości dwutlenku węgla w atmosferze, zarówno w wymiarze globalnym, jak i indywidualnym.

Dobrze napisana, z humorem traktująca bardzo poważne tematy książka, która zmusza do myślenia i zastanowienia się nad naszymi codziennymi wyborami. Okładka miękka, klejona. Polecam.