Magiczne radio de Latour Marzanna

Magiczne radio

Magiczne radio de Latour MarzannaAutorka: Marzanna de Latour                   Wydawnictwo: Oh Book!

 

Marzanna de Latour przez trzydzieści lat pracowała w Polskim Radiu. Realizowała słuchowiska, reportaże, programy na żywo. Tytuł wspomnieniowej książki „Magiczne radio” sugeruje, że kariera zawodowa w mediach zdominowała nie tylko życie autorki, ale też treść publikacji. Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy, ale czytelnik może liczyć na coś więcej niż opowieść środowiskowa, opis z samego wnętrza radiowej struktury. Tych wątków statystycznie jest oczywiście najwięcej. Autorka przeprowadziła szereg rozmów z bliskimi współpracownikami.

Lektura wywiadów pozwala odkryć koleje pracowniczego losu pani de Latour, niemniej stanowi jednocześnie ciekawe i merytoryczne wprowadzenie do wiedzy o radiu, jego funkcjonowaniu, przygotowaniach audycji, zasadach przyznawania karty mikrofonowej; słowem kulisach machiny – która z perspektywy słuchacza może wydać się czymś naturalnym, płynącym jak potok. W rzeczywistości jest przecież inaczej. Efekt końcowy w radiu wynika z ciężkiej pracy w bardzo różnych godzinach. Najczęściej jednak ciężka praca w tym przypadku staje się pasją. Dlatego wielu z rozmówców Marzanny de Latour – podobnie jak ona sama – związała się z radiem długofalowo. To jedna strona medalu.

Na drugiej autorka uwieczniła siebie prywatną: kobietę spełniającą się w roli matki i żony (w obu rolach kilkakrotnie). Fascynująca genealogia rodziny Marzanny de Latour z pewnością skłoni niejednego czytelnika do zapoznania się z wcześniejszą książką sygnowaną jej nazwiskiem „Drugie życie starych pocztówek”. Nad osobistymi fragmentami „Magicznego radia” unosi się swego rodzaju prywatna mitologia. I nawet tu znajdziemy ślad czasów spędzonych przez autorkę przy mikrofonie. Rozmowa z córką Agatą toczy się przecież wokół doświadczenia domu rodzinnego, tworzonego przez mamę dziennikarkę. Całość postrzegam więc jako lekcję życia, w którym współistnieje spełnienie na dwóch elementarnych poziomach: domu i pracy. Książka będzie interesująca dla studentów dziennikarstwa, filologii polskiej, słuchaczy radiowych, mieszkańców Warszawy – miasta, z którym autorka jest silnie związana. Oprawa miękka, klejona.