Tamtej nocy nadeszła zima

 

 

Autorki: Anna Elina Isoaro, Mira Mallius
Wydawnictwo: Media Rodzina

 

Strata dziecka dotknęła osobiście zarówno Annę Elinę Isoaro, jak i Mirę Mallius. Pisarka i ilustratorka postanowiły stworzyć razem książkę, która przyniosłaby pocieszenie rodzinom doświadczonym równie boleśnie jak one.

Głównym bohaterem jest mały chłopiec. Z niecierpliwością oczekuje narodzin młodszego brata. Obserwuje wciąż rosnący brzuch mamy. Widzi ruchy dziecka. Wreszcie rodzice jadą do szpitala. Chłopcu towarzyszy babcia. Bawią się razem na podwórku, a potem smażą w domu naleśniki.

Wieczorem babcia odbiera telefon i robi się bardzo, bardzo smutna. Cały dom pogrąża się w smutku. Noc jest ciemna i głucha. Rano rodzice wracają ze szpitala sami. Braciszek urodził się i umarł. Strata jest bardzo bolesna. Dorośli przeżywają żałobę. Pożegnaniom towarzyszy kolor czarny i niezrozumiały dla dziecka rytuał. Na pytanie „gdzie jest mój brat?” każdy odpowiada inaczej.

Mija czas, rok, dwa lata i rodzina uczy się życia na nowo. Odwiedza regularnie cmentarz i próbuje się uśmiechać.

Lektura adresowana do młodych czytelników, którzy doświadczyli straty najbliższych osób.

Książka bardzo atrakcyjna pod względem graficznym. Ilustracje Miry Mallius podkreślają wartość miłości w rodzinie, a także przyjaźni, która pomaga przetrwać trudne chwile.

Polecam. Oprawa twarda, szyta.