Neurochirurdzy. Sekrety polskich wszechmogących


Autorka: Marianna Fijewska
Wydawnictwo: Znak

 

 

 

Nowa publikacja dziennikarki, reportażystki, autorki kilku książek; poprzednio na liście: „Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb” (p. 9/2021).

Tym razem Marianna Fijewska przygląda się pracy neurochirurgów, kreśli portret ich środowiska, pokazuje też, z czym muszą się mierzyć pacjenci neurochirurgiczni. W reportażu łączy wywiady z lekarzami, pacjentami i ich bliskimi oraz teksty powstałe na podstawie relacji bohaterów. Przybliża sylwetki lekarzy, którzy swoją pracę wykonują z pasją i zaangażowaniem, wytrwale walczą o życie pacjenta, na sali operacyjnej dokonują niewiarygodnych rzeczy, niemal cudów, dają nadzieję na normalne funkcjonowanie nawet najbardziej trudnym przypadkom. W życiu zawodowym, ale też prywatnym ważne są dla nich spokój, opanowanie i pokora. Wielu z nich wykazuje się też dużą odwagą, wychodzi poza schematy i próbuje torować nowe ścieżki.

Rozmówcy, wśród nich wybitni specjaliści i profesorowie, opowiadają o swojej drodze do neurochirurgii, przypadkach ze swojej praktyki, które najbardziej zapadły im w pamięć, najtrudniejszych chwilach w szpitalu, eksperymentalnych operacjach, nowatorskich metodach leczenia, problemach systemowych, relacjach z pacjentami i współpracownikami.

Fijewska przedstawia też punkt widzenia pacjentów i ich bliskich, opisuje ich trudne doświadczenia, emocje, walkę z chorobą, reakcje otoczenia, które często spycha chorego na margines życia społecznego. Znajdziemy tu m.in. historię aktora Marcina Bosaka, który przez wiele lat zmagał się z guzem w rdzeniu kręgowym, rapera Karola „Pjusa” Nowakowskiego cierpiącego na neurofibromatozę (rzadką chorobę genetyczną), Ewy z autoagresją, Darka z przerwanym rdzeniem kręgowym, Rafała, który przeżył zderzenie z pociągiem.

Poruszające historie oraz ciekawe, ważne rozmowy, które składają się na niezwykle wciągającą lekturę. Okładka miękka, klejona. Polecam.