Apokalipsa ludzi pracy Valter Hugo Mãe

Apokalipsa ludzi pracy

Apokalipsa ludzi pracy Valter Hugo MãeAutor: Valter Hugo Mãe                                                  Wydawnictwo Ossolineum

 

Powieść portugalskiego pisarza, muzyka i plastyka, będąca pierwszą książką tego autora, jaka ukazała się w języku polskim.

Proza ta zaskakuje formą. Mãe nie stosuje wielkich liter ani nie wyszczególnia dialogów. Zabieg polegający na wyeliminowaniu tych znaków i wprowadzeniu burzliwej struktury zdań idealnie oddaje naturalny tok myśli i mowy bohaterów. Jedną z nich jest Maria da Graça – sprzątaczka wykorzystywana seksualnie przez swojego pracodawcę. Kobieta, dręczona przez pojawiający się regularnie koszmar o przekraczaniu bram raju, w którym jej ziemski pobyt jest bezlitośnie wyśmiewany przez św. Piotra, żyje w poczuciu winy, strachu i oburzenia na samą siebie. Nie może pogodzić się z tym, że ciągle pozwala się ogłupiać i upokarzać. Mimo zmęczenia i rozczarowania, jakie przynosi jej codzienność, nie poprzestaje na wymyślaniu kolejnych powodów do zadowolenia. Postać pana Ferreiry, który w rzeczywistości jest jej oprawcą, w wyobrażeniach urasta do roli kogoś, kto ratuje ją przed zatraceniem się w rozpaczy.

Wszystkich bohaterów powieści łączy podobny głód życia ograniczany koniecznością pozostawania na obcych usługach i podejmowania decyzji pod wpływem paniki, wynikającej z lęku przed samotnością.

Świetnie napisana, tragiczna i jednocześnie groteskowa “Apokalipsa ludzi pracy” to empatyczne i pozbawione stygmatyzacji spojrzenie na prostą mentalność i ubogą pod względem materialnym egzystencję.

Oprawa miękka, klejona.