Kochać zapomnieć?


Autorka: Alicja Patey-Grabowska
Wydawnictwo: Silver Oficyna Wydawnicza

Kolejna na naszej liście publikacja znanej i nagradzanej poetki, autorki sztuk teatralnych, prozy oraz książek dla dzieci to zbiór opowiadań przeplatanych wierszami oraz opatrzonych czarno-białymi zdjęciami autorstwa Wojciecha Męczyńskiego. Poprzednio: „Kwiaty z ognia” p. 4/2016.

Bohaterką opowiadań jest Wanda. Poznajemy jej losy poprzez przywoływane obrazy, sceny oraz historie z jej życia, jej rodziny i znajomych. W jednym z opowiadań jako mała dziewczynka podczas bombardowania Starówki ukrywa się w piwnicy w kamienicy przy ulicy Podwale 22 i wzywa na ratunek Anioła Stróża oraz swojego ojca. Później dowiaduje się, że jej tata, który był oficerem, został zamordowany w Katyniu. Jako młoda, początkująca poetka poznaje na spotkaniu autorskim w Augustowie swojego przyszłego męża, lekarza, który proponuje jej wyprawę kajakową. Jako dojrzała matka wyrusza z sąsiadkami z Powiśla na plac Unii Lubelskiej, aby zdobyć masło i chleb dla syna. Jako babcia spotyka się i rozmawia z wnukiem, który od młodzieńczych lat angażuje się w sprawy Ukrainy – przed maturą wyjeżdża na Majdan, aby wesprzeć Ukraińców w walce o wolność, a później po napaści Rosji na ich kraj jako lekarz pomaga w szpitalu w Przemyślu. Ona zaś oferuje pokój w swoim domu matce z dzieckiem z Ukrainy.

W utworach pełno jest wątków autobiograficznych, bolesnych wspomnień, dylematów moralnych, zadumy nad ludzkim losem i przemijaniem, opisów Warszawy, przewija się w nich też motyw przebaczenia oraz miłości (tej szczęśliwej, ale też niespełnionej). W niektórych opowiadaniach pretekstem do snucia opowieści o dawnych czasach, historiach i dramatycznych przeżyciach są pożółkłe fotografie z albumu w skórzanej okładce. Mały format, okładka miękka, klejona. Polecam.