Bez odpowiedzi

Autor: Tymon Zapraski                                                 Wydawnictwo Novae Res

Debiut prozatorski Tymona Zapraskiego sprawi prawdziwą frajdę warszawskim czytelnikom, a zwłaszcza tym, którzy lubią praskie klimaty. Akcja dzieje się oczywiście nie tylko na Pradze Północ, Warszawa w całości jest w powieści istotna, ale trudno pozbyć się wrażenia, że klimat „Bez odpowiedzi” tworzy właśnie atmosfera starej Pragi. Z tą dzielnicą jest także związany autor we własnej osobie, co potwierdza również na swojej stronie internetowej, gdzie można znaleźć spis konkretnych miejsc sportretowanych w książce. Podczas przeglądania wspomnianej strony na pierwszy rzut oka widać, że została ona profesjonalnie przygotowana.

Nic dziwnego, skoro Zapraski jest informatykiem po Politechnice Warszawskiej. Nie pierwszy to ścisły umysł, który zapragnął napisać i wydać powieść. Szczęśliwie Zapraski spełnił marzenie – szczęśliwie nie tylko dla siebie, ale też dla fanów łączenia konwencji kryminalno-sensacyjnej z literaturą obyczajową. Zapraski wpada na dobre pomysły fabularne, potrafi je zrealizować. Jak na debiutanta spisał się bez zarzutu, chociaż bez dwóch zdań zasługuje na bardziej rzetelnego wydawcę, który otoczy go większą opieką merytoryczną. Główny bohater (dziennikarz śledczy Krzysztof Milczar) angażuje się w sprawę zaginionego fotografa, mieszkańca Pragi rzecz jasna. Jego wzrastająca obsesja i wykazywanie większej determinacji od policjantów przypomina zachowanie protagonisty filmu „Zodiak” Davida Finchera.

Takie skojarzenie uprawnia również fakt, że Milczar samotnie wychowuje syna, a w swoim pokręconym życiu próbuje znaleźć przestrzeń dla nowej kobiety. Zapraski ma talent do tworzenia zapadających w pamięć scen (vide: sceny randek). Wątki obyczajowe komponuje z większą aferą związaną z jedną z podwarszawskich miejscowości. Po nitce do kłębka trop zaprowadzi go aż do Wólki Kosowskiej. Bardziej wymagający wielbiciele gatunku zapewne skreśliliby część zdań bądź napisali je na nowo, co nie zmienia faktu, że Zapraski może zaskarbić sobie sympatię i zaufanie czytelników. Aktualnie pracuje nad kontynuacją pt. „Bez twarzy”. Oprawa miękka, klejona.