Mike

Autor: Andrew Norriss                                         Wydawnictwo Widnokrąg

Poziom BD III/IV

 

Powieść „Mike”, choć jest dedykowana głównie młodzieży, warto rekomendować również wśród rodziców, których ambicje sięgają niekiedy wyżej niż ambicje ich pociech. W relacji rodzic – dziecko może też wystąpić błąd komunikacyjny na linii wybranej ścieżki kariery i rozwoju. Tytułowy bohater nie istnieje fizycznie. Jest urojeniem, zmyślonym przyjacielem Floyda – piętnastolatka, który zapowiada się na świetnego tenisistę.

Mike towarzyszy mu od samego początku, poznajemy go już w pierwszej scenie. W tej samej chwili najbliższe otoczenie Floyda i rodzina dowiaduje się, że z chłopcem dzieje się coś złego, a diagnoza najprawdopodobniej wskaże zaburzenie psychiczne. Może jeszcze nie schizofrenia w pełnej krasie, ale może jej początek? W każdym razie dokładniejsza analiza dziwnego przypadku Floyda wskazuje na ogromne zmęczenie psychofizyczne i ogólne wypalenie bohatera w momencie życia, w którym teoretycznie wszystko się zaczyna, snuje się wielkie plany etc.

Problem polega na tym, że plany za Floyda snuł ktoś inny, chłopiec realizował obcy scenariusz i zapłacił za to cenę. Po tym punkcie zwrotnym jego życie zaczyna się na nowo, podobnie jak życie jego bliskich. Powieść daje do myślenia, autor pisze o dojrzewaniu i wadze pierwszych trudnych życiowych decyzji poprzez wciągającą historię. Oprawa twarda, szyta.