Gluciak


Autor: David Walliams
Ilustrator: Tony Ross
Wydawnictwo: Mała Kurka
Poziom: BD II

 

Kolejna książka popularnego, wielokrotnie nagradzanego brytyjskiego pisarza, mistrza powieści satyryczno-obyczajowej dla dzieci i młodzieży; poprzednio na liście: „Bestia z pałacu Buckingham” p. 10/2022.

Akcja najnowszej powieści rozgrywa się na maleńkiej wyspie, której dorośli mieszkańcy, wyjątkowo koszmarne typy, nie znoszą dzieci i wiecznie uprzykrzają im życie. Głównym bohaterem jest jedenastoletni Ned, miły, bystry chłopiec, który jeździ na wózku inwalidzkim i musi sam sobie radzić z wszelkimi problemami oraz wrogo do siebie usposobionymi osobami. Wśród nich jest nawet jego starsza siostra Malwina, która paskudnie go traktuje i nieustannie płata mu złośliwe figle. W dodatku nastolatka ma osobliwe upodobania do wszystkiego, co jest obrzydliwe, oślizgłe i maziste. Potajemnie gromadzi w słojach wszelkiego rodzaju gluty i ukrywa je w różnych zakamarkach domu. Swoją ogromną kolekcję chce wykorzystać do prezentu urodzinowego dla swojego brata. Zamierza bowiem przygotować mu z tych glutów kąpiel unicestwienia.

Ned jednak odkrywa niecne zamiary siostry i postanawia odwrócić sytuację na jej niekorzyść. Wlewa setki gatunków mazi do wanny, a ku jego zaskoczeniu ze zmieszanej masy powstaje śluzowaty stwór zwany Gluciakiem, który ma zdolność przeistaczania się (transglutowania) w dowolną rzecz lub postać. W taki sposób osamotniony chłopiec zyskuje przyjaciela, a zarazem obrońcę. Z jego pomocą zamierza odpłacić wszystkim nikczemnym mieszkańcom wyspy za krzywdy wyrządzone dzieciom.

Autor z polotem i humorem opisuje (lub jak sam zaznacza – zmyśla) zwariowane przygody bohaterów, tworząc świetną opowieść o tym, jak ofiara zostaje superbohaterem. Całość zilustrowana w humorystyczny stylu przez stale współpracującego z Walliamsem Tony`ego Rossa. Książka spodoba się zarówno fanom twórczości autora, jak i gatunku. Okładka miękka, klejona. Polecam.