Sprzedam dinozaura. Paleontolodzy, kolekcjonerzy i przemyt skamielin

Autorka: Paige Williams                                            Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Jedna z najlepszych książek z literatury faktu w ostatnich latach. Pomysłowy tytuł przyciąga uwagę, ale prawdziwe święto dla czytelnika jest w środku. Publikacja amerykańskiej dziennikarki, laureatki National Magazine Award, to m.in. opowieść o czarnym rynku; tyle że nie chodzi o handel narkotykami, ludzkimi narządami, bronią etc.

Paige Williams pisze o świecie kolekcjonerów skamielin. Przypominają oni bibliofili gotowych na wszystko, aby wejść w posiadanie ważnej pozycji. Spoiwem tej barwnej opowieści jest postać Erica Prokopiego, który w 2012 roku na aukcji w Nowym Jorku sprzedał za milion dolarów szkielet dinozaura, który wcześniej przemycił z Mongolii. Prokopi sfałszował dane dotyczące pochodzenia znaleziska, ale historyczny zysk z jego sprzedaży zaostrzył konflikt między poszukiwaczami skamielin a paleontologami. Ci drudzy zaalarmowali rząd Mongolii, ponieważ dobrze wiedzieli, że wszystkie skamieniałości z pustyni Gobi – na mocy konstytucji z 1924 roku – przechodzą w ręce państwa.

Nie chcę być posądzony o spoilery, dlatego na tym poprzestanę, tym bardziej że historia Prokopiego domyka się na sam koniec książki. Autorka wprowadza dzięki niej wiele emocji i filmowego napięcia, w międzyczasie serwuje inne pasjonujące wątki o ludziach z dwóch biegunów: naukowcach i komercyjnych poszukiwaczach. Ci drudzy niekiedy prześcigają w osiągnięciach tych pierwszych – dlatego czasem współpracują. W tok opowieści autorka wplata także skróconą historię Mongolii. Pozycja zawiera bibliografię. Dinozaury są popularne wśród dzieci. Ta książka sprawi, że tak samo jak one zareagują dorośli. Oprawa miękka, klejona.