Zostaw broń, weź cannoli. Kulisy powstania filmu „Ojciec chrzestny”

Autor: Mark Seal                                                      Wydawnictwo Albatros

 

Kolejna na liście znakomita książka znakomitego dziennikarza (związanego ,m.in. z „Vanity Fair”). Poprzednio: „Dziwny przypadek Rockefellera. Zdumiewająca kariera i spektakularny upadek seryjnego oszusta” (p. 13/2012). O kulisach powstawania pierwszej części „Ojca chrzestnego” powstał nawet serial „The Offer” – zdaje się, że niedostępny oficjalnie w Polsce. Potrzeby czytelników w zakresie tej wiedzy wypełnia za to prezentowana pozycja.

Mark Seal czyni to naprawdę doskonale. Z każdego rozdziału bije aura niesamowitości, która pomija z daleka większość dzieł filmowych. „Ojciec chrzestny” należy do filmów przełomowych pod wieloma względami. Przede wszystkim uratował przed upadkiem wytwórnię Paramount, otworzył wrota kariery przed aktorami pokroju Ala Pacino, rozwinął gatunek filmów gangsterskich na niespotykaną dotąd skalę, wywarł wpływ na zachowania mafii jako takiej. Wymieniać elementy wspomnianego przełomu można by długo. W każdym razie o niewielu filmach można pisać tak fascynująco.

A przecież wystarczy wspomnieć jeszcze postać Maria Puzo, który przed napisaniem wiadomej powieści nie radził sobie z hazardem i brakiem sukcesu artystycznego; jak również postać reżysera. Francis Ford Copolla stoczył niejedną batalię z producentami co do całościowego kształtu dzieła, łącznie z czasem trwania i obsadą. Książka zawiera atrakcyjne zdjęcia przybliżające pracę na planie. Tę trudną i piękną historię powstania filmu, który nie zestarzeje się nigdy i na trwałe ma zapewnione miejsce w kulturze popularnej, Mark Seal odtwarza ze szczegółami, z wciągającym stylem pisania. To bardzo ważne, ponieważ pisanie na temat „Ojca chrzestnego” nie oznacza tylko anegdot, ale monografię wykraczającą poza film. Czytelnicy wstępują do kręgów wiedzy o systemie produkcji, branży filmowej jako takiej, dystrybucji etc. Publikacja zawiera indeks i bibliografię. Na pewno tam gdzie jej jeszcze nie ma, powinna znaleźć się możliwie szybko. Oprawa miękka, klejona.