Wyścig po koronę


Autor: Deron Hicks
Wydawnictwo Widnokrąg
Poziom: BD III

 

Trzeci tom młodzieżowego cyklu kryminalnego „Art i Camille na tropie złodziei dzieł sztuki” autorstwa amerykańskiego pisarza, prawnika i malarza; poprzednio w cyklu: „Skok na Rembrandta” p. 18/2021.

W tej części trzynastoletni Art towarzyszy swojej przyjaciółce Camille w wyprawie do Londynu. Podekscytowana nastolatka ma spotkać się tam po raz pierwszy ze swoim ojcem, znanym profesorem historii, który porzucił jej mamę, gdy była w ciąży. Po przylocie jednak przeżywa ogromne rozczarowanie, bo ojciec nie czeka na nią na lotnisku, w dodatku nie ma go w domu ani na uczelni. Młodzi detektywi szukając zaginionego profesora natrafiają na starą klepsydrę z ukrytą wierszowaną zagadką, która prowadzi ich do korony króla Artura należącej do klejnotów koronnych Anglii. Próbując rozwikłać zaszyfrowane części zagadki, odwiedzają londyńskie muzea i miejsca o znaczeniu historycznym, odkrywają też tajny spisek i przyczyny porwania ojca Camille.

W tej części inicjatywę przejmuje Camille, która ma wielki wkład w rozwiązanie zagadki, ratuje swojego ojca i udaremnia kradzież skarbu. Autor w przygodową fabułę z zagadką kryminalną wplata mnóstwo ciekawych informacji dotyczących historii Anglii, a także słynnych londyńskich zabytków, architektury, sztuki witrażu, malowideł ściennych i dekoracyjnych mozaik geometrycznych.

W książce zamieszczone są interaktywne kody QR, dzięki którym można zobaczyć zabytki i dzieła sztuki pojawiające się w tekście. Świetna, trzymająca w napięciu propozycja dla nastoletnich miłośników powieści kryminalnych z historią sztuki w tle. Warto zachować kolejność wydawniczą w lekturze. Okładka miękka, klejona. Polecam.