Dźwiękotwór

Autorka: Wiola Wołoszyn                                       Ilustrator: Przemek Liput                              Wydawnictwo: Mamania

Poziom: BD O

 

Część znakomitego, logopedycznej serii „Jano i Wito”. Poprzednio na liście: „Grosz na szczęście” (p. 9/2022). Poprzez możliwość wykonania zanurzenia (w sensie dosłownym) dzieci na pewno chętniej będą uczyć się prawidłowej wymowy i ćwiczyć aparat głosowy – tym bardziej że za zanurzeniem stoi zupełnie inny świat. Można wcielić się w hipopotama i oddawać rozmaite odgłosy: również śmierdzącej kupy.

Tak duży otwór w książce nie może nie zwrócić uwagi. Dobra onomatopeiczna zabawa zawsze jest koronnym argumentem, ale przecież mamy tutaj jeszcze instrukcje związane z koordynacją narządów mowy, wskazówki odnośnie oddychania i fonacji. Na pewno czas spędzony przy tej publikacji nie będzie stracony. Przeciwnie, zmotywuje dzieci do dalszej nauki mówienia, a rodzicom i opiekunom dostarczy wielu pomysłów na logopedyczne zabawy na wstępnym etapie rozwoju mowy dziecka. Oprawa miękka, szyta (święty Graal).