Tamara, siostra wulkanu

Autor: Grzegorz Musiał
Wydawnictwo: ZyskiS-ka

Kolejna udana książka Grzegorza Musiała – poety, pisarza i tłumacza literatury amerykańskiej. Powieść biograficzna opowiada o życiu polskiej malarki i jest kontynuacją historii ukazanej w książce tegoż autora, zatytułowanej „Ja, Tamara”.

Narratorka powieści – Tamara Łempicka – nagrywając swoje wspomnienia na magnetofon, wraca pamięcią do 1939 roku i opowiada o przeprowadzce z Europy do Ameryki. Nowy kraj niestety nie potrafi właściwie docenić artystki i jej dzieł w stylu art déco. Powojenny powrót do Europy przynosi kolejne rozczarowanie i wzmaga poczucie obcości w świecie. Nieprzewidywalne koleje losu sprawiają, że malarka ostatecznie osiada w Meksyku, w domu położonym u stóp wulkanu, który będzie inspirował artystkę do końca jej dni. Kiedy wydaje się, że świat zapomniał o sławnej niegdyś Tamarze Łempickiej, wydarza się coś, co można nazwać ostatnim spotkaniem z Paryżem. Zakończenie powieści wzrusza i zaskakuje.

Grzegorz Musiał sprawił, że Tamara Łempicka ożywa na kartach powieści. Znakomite dialogi, portret psychologiczny artystki, skomplikowana relacja z córką, sposób, w jaki bohaterka patrzy na świat, wciąga i fascynuje czytelnika od pierwszych stron książki. Całość napisana w doskonałym stylu z dbałością o detal, z rozmachem godnym samej Tamary Łempickiej. Polecam.

Oprawa twarda, szyta.