Myszka zwana Miiką


Autor: Matt Haig
Ilustrator: Chris Moud
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Poziom: BD II/III

 

Nagradzany brytyjski pisarz po raz kolejny przenosi młodych czytelników do Elfiego Jaru, małej wioski na Dalekiej Północy zamieszkiwanej przez elfy, renifery i wróżki (poprzednio: „Ojciec Gwiazdka i ja” p. 23/2018).

Tym razem proponuje opowieść o tym, jak zwyczajna myszka dzięki magicznej mocy stała się bohaterska, nieustraszona i pełna brawury, ale przekonała się, że najważniejsze w życiu to być sobą. Mowa o tytułowym bohaterze Miice, który mieszka w przytulnej chatce razem z Wróżką Prawdy, miłośniczką książek, oraz przyjaźni się z elfami i kilkom ludźmi, co budzi pogardę jego jedynej mysiej koleżanki, dzikiej, mieszkającej w leśnej dziupli Brawurowej Brygidy. Mikka, aby jej zaimponować i zyskać jej akceptację, surfuje na porożu lecącego renifera, przez co boleśnie upada, ocierając się o śmierć. W stercie śniegu znajduje go elfia dziewczynka, która chcąc go uratować rzuca na niego zaklęcie nadziei – czarosnucie.

W taki oto sposób Miika zostaje obdarzony magicznymi mocami. Wkrótce wykorzystuje je do uratowania Brygidy przed atakującą ją sową. Początkowo przyjaciółka jest zazdrosna, zarzuca mu, że jest mysim zdrajcą i nie chce go już więcej widzieć. Po pewnym czasie jednak postanawia wykorzystać jego moce do realizacji swego planu. Nakłania go do wyprawy do Trollowej Doliny w celu zdobycia Urga-burga, czyli najbardziej wyśmienitego i śmierdzącego sera na świecie. Miika, chcąc dopasować się do przyjaciółki i spełnić jej oczekiwania, wykrada trollom ser, przez co ściąga na Elfi Jar i swoich przyjaciół wielkie niebezpieczeństwo. W punkcie kulminacyjnym musi zmierzyć się z rozwścieczonymi trollami, przyznać się do winy i naprawić swój błąd.

W pełnej przygód, magii i humoru opowieści autor porusza ważne tematy dotyczące samolubstwa i życzliwości, kłamstwa i prawdy, tchórzostwa i odwagi. Pokazuje, czym jest prawdziwa przyjaźń i szczęście oraz jak ważne w życiu jest bycie sobą. Dodatkowym atutem książeczki są czarno-białe ilustracje Chrisa Mouda, brytyjskiego ilustratora uhonorowanego Nottingham Children’s Book Award.

Wciągająca, lekka, z wartościowym przesłaniem opowieść o samoakceptacji i istocie przyjaźni. Każdą część cyklu można czytać osobno. Okładka twarda, szyta. Polecam.