Detektyw Wróbel i złamane pióro


Autorzy: Tomasz i Adam Wajrak
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Poziom: BD I/II

 

 

Znakomity autorski duet, Tomasz Samojlik i Adam Wajrak, powraca na naszą listę z nowym przyrodniczym komiksem dla dzieci.

Twórcy trylogii komiksowej („Umarły las”, 2016; „Nieumarły las”, p. 20/2017 oraz „Zew padliny”, p. 23/2018), opowiadającej o przygodach szeryfa Triko w leśnych ostępach, tym razem proponują młodym czytelnikom historię osadzoną w miejskiej scenerii, z detektywem Wróblem w roli głównej.

Poznajemy bohatera jako młodego, niepozornego wróbla, noszącego nielubiane przez siebie imię Domikuś, który chce zdobyć szacunek kolegów z osiedla. Marzy, aby rozwiązywać zagadki kryminalne, walczyć ze zbrodnią i zostać współpracownikiem ludzkiej policji, bo – jak jest przekonany – na ptasich mundurowych nie ma co liczyć. W czapce Sherlocka Holmesa wyrusza w teren, a jego uwagę przykuwają spadające na ziemię poturbowane ptaki, w tym słonka, zimorodek i dzięcioł. Z niezwykłym zapałem i brawurową odwagą, nierzadko narażając się bezwzględnym drapieżcom i wpadając w poważne tarapaty, próbuje wyjaśnić, kto stoi za atakami na ptaki. W śledztwie pomaga mu sympatyczna detektywka Purzysława (włochatka zwyczajna).

Komiks składa się z dziesięciu rozdziałów przeplatanych wstawkami popularnonaukowymi na temat ptaków żyjących w mieście, dodatkowo wzbogaconych zdjęciami Adama Wajraka. Młodzi czytelnicy znajdą tu ciekawostki m.in. o pustułkach, krogulcach, sokołach, puszczykach i kawkach. Dowiedzą się, z jakimi problemami muszą radzić sobie ptaki w miastach, jak zdobywają pożywienie, dlaczego dzięcioły stukają w latarnie, czy ptaki widzą szyby (problem „szklanych pułapek” jest głównym tematem tej książki). Walor edukacyjny świetnie łączy się w komiksie z rozrywkowym. Mamy tu dowcipne, dynamiczne ilustracje, żarty słowne i zabawną galerię postaci (pojawiają się m.in. słoiki, dzbany, influerzy, ziomale i gang mew).

Ciekawy, pełen humoru ekokryminał otwierający świetnie się zapowiadającą serię komiksową. Okładka utwardzona, szyta. Polecam.