Czwarta mgła : Ruta Jacek Mączka

Czwarta mgła : Ruta

Czwarta mgła : Ruta Jacek MączkaAutor: Jacek Mączka                                            Wydawnictwo K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów

 

 

 

Główną rolę w najnowszym zbiorze wierszy Jacka Mączki – autora dziesięciu książek poetyckich i monografii “Powidła dla Tejrezjasza” (na liście po raz pierwszy) odgrywa Ruta. Postać, której imię kojarzy się z uprawia w wielu krajach Europy jako lecznicze i ozdobne zioło rośliną, w tych krótkich utworach nabiera cech ludzkich po to, by stać się przedmiotem uważnej obserwacji podmiotu lirycznego, który podgląda, chłonie i komentuje czynności wykonywane przez Rutę. Obrazy te stają się niezwykłe, ponieważ wrażliwy na szczegóły obserwator – jak pod lupą – widzi ledwo zauważalne napięcia mięśni twarzy, z których potrafi odczytać głęboko tłumione uczucia bohaterki, co z kolei skłania go do złożonej, wnikliwej kontemplacji otaczającego świata, życia, przemijania i śmierci.

Wśród tych refleksyjnych, powtarzających się w tomiku wierszy o Rucie, znajdują swoje miejsce także utwory, w których podmiot liryczny odnosi się do bardziej przyziemnych, choć nie do końca oderwanych od metafizyki spraw, w tym także do aktualnych problemów, np. pandemii i wojny. Widzimy go przeważnie jako przyglądającego się roślinom i zwierzętom, czułego na uroki lokalnej przyrody mężczyznę, niekiedy z puszką “Leżajska” w ręku.

Godna polecenia propozycja dla miłośników poezji. Oprawa miękka, klejona.