Koń, koń, tygrys, tygrys Mette Eike Neerlin

Koń, koń, tygrys, tygrys

Koń, koń, tygrys, tygrys Mette Eike NeerlinAutorka: Mette Eike Neerlin                              Wydawnictwo Dwie Siostry

Poziom: BD III

 

 

Wyróżniona duńską Nagrodą Ministra Kultury publikacja Mette Eike Neerlin – autorka powieści, książek obrazkowych i scenariuszyto interesująca propozycja dla nastoletnich czytelników.

Część spośród nich zapewne zdąży zaprzyjaźnić się z nieco ekscentryczną bohaterką, której sposób myślenia i niektóre zachowania mogą wydawać się dziwaczne, czasem niezrozumiałe, ale intrygujące. Odbiorca nie raz zastanowi się, dlaczego bohaterka nie potrafi mówić “nie” i wplątuje w absurdalne sytuacje, które kończą się tym, że idzie na urodzinową imprezę bez prezentu, spóźnia na arcyważne spotkanie albo podszywa pod uczestniczkę kursu języka obcego (notabene to tutaj uczy się chińskiego powiedzenia: koń, koń, tygrys, tygrys, które oznacza: bez szału).

Brak asertywności powoduje, że dziewczyna często poddaje się temu, co przynosi los, a ten ofiarowuje jej także przeżycia wyjątkowo piękne prawdziwie wzruszające są wątki siostrzanej miłości i fragment o przerwanej przyjaźni z umierającym staruszkiem. Ci, którzy cenią sobie w powieściach obecność dowcipu, w trakcie lektury mogą liczyć na sporą dawkę czarnego humoru. Poza tym, książka subtelnie kształtuje wrażliwość odbiorcy wobec kilku ważnych tematów, m.in. kwestii tolerancji wobec osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami czy problemów rówieśników pochodzących z dysfunkcyjnych rodzin.

Publikacja w miękkiej, klejonej oprawie.