Pan Wyrazisty Olga Tokarczuk Joanna Concejo

Pan Wyrazisty

Pan Wyrazisty Olga Tokarczuk Joanna Concejo Autorki: Olga Tokarczuk, Joanna Concejo                Wydawnictwo Format

 

 

 

Tego autorskiego duetu nie trzeba przedstawiać, przypomnę jedynie, że na P. 23/17 prezentowaliśmy wspólny projekt Olgi Tokarczuk i Joanny Concejo: “Zgubiona dusza”.

Nowa opowieść artystek ma w sobie to wszystko, co zwykle przyciąga nas i zachwyca w ich twórczości. W tekście noblistki pojawiają się charakterystyczny obraz świata, który rozmywa się w czasie i przestrzeni oraz bohater postawiony w trudnej, niedorzecznej sytuacji, zmuszony do pogodzenia się z utratą systemu pewnych wartości. Pan Wyrazisty występuje na kartach książki jako człowiek o wyjątkowej urodzie, podziwiany przez innych i narcystycznie zapatrzony w swój wizerunek. Zbyt częste fotografowanie się sprawia, że twarz i sylwetka bohatera w krótkim czasie tracą blask i są coraz bardziej niewyraźne. Zdezorientowany i zrozpaczony kupuje dla siebie nową twarz. Jego przerażenie wzrasta, kiedy okazuje się, że ludzi o identycznym wizerunku jest już wiele.

Krótkie opowiadanie, będące metaforą współczesnego świata ze staranną precyzją ilustruje Concejo, która scenki z życia Pana Wyrazistego ujmuje w formę fotograficznych kadrów. Kiedy wymaga tego sytuacja, polska graficzka skupia się na realistycznym odwzorowaniu przestrzeni, dzięki czemu odbiorca może kontemplować kolejno wyłaniające się warstwy obrazu, innym zaś razem, używa impresjonistycznych rozwiązań, oddając nimi “rozmyte” momenty opowieści.

Publikacja jest starannie wydana w twardej, szytej oprawie, zaskakuje formą (pojawiają się tutaj rozkładane strony oraz wycięcia na papierze). 

Poprzednio na liście O. Tokarczuk: Empuzjon” (P. 15/22), J. Concejo: “Pan Nikt” (P. 15/22).