Niebieskie krzesło


Autor: Claude Boujon
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Poziom: BD O

 

Pierwsza na polskim rynku publikacja cenionego francuskiego artysty, ilustratora oraz twórcy książek obrazkowych dla dzieci, która swoją premierę miała w 1996 roku, to wspaniała pochwała wyobraźni, kreatywności i zabawy.

Historia rozgrywa się w prostej scenerii pustyni ciągnącej się po horyzont błękitnego nieba. Ta monotonna przestrzeń staje się miejscem fascynującej zabawy dla dwójki zwierzęcych przyjaciół, Żużla i Pyrka, którzy znajdują tam niebieskie krzesło. Bohaterowie puszczają wodze fantazji i wymyślają rozmaite zastosowania tego przedmiotu, zmieniając go w kryjówkę, karetkę pogotowia, statek i ladę sklepową. Bawią się też w cyrk, wykorzystując krzesło do akrobatycznych popisów i demonstrowania sztuczek. Ich kreatywną zabawę przerywa pojawienie się przyziemnego wielbłąda, dla którego krzesło jest po prostu krzesłem.

Autor ukazuje tu dwa różne podejścia do tej samej rzeczy, która dla jednych może być czymś magicznym, inspirującym i pobudzającym wyobraźnię, dla innych zaś czymś zwyczajnym i prozaicznym. Pokazuje też, że nawet w nudnym miejscu, w którym prawie nic nie ma, dzięki potędze wyobraźni można świetnie się bawić. Oszczędny w słowa tekst znakomicie komponuje się z warstwą ilustracyjną.

Ciekawa, pobudzająca wyobraźnię i kreatywność lektura. Okładka twarda, szyta. Książka ukazała się w serii wydawniczej „Polecone z zagranicy”. Polecam.