O dziewczynce, która wpadła w baśń

Autor: Ben Miller
Wydawnictwo: Wilga
Poziom: BD II

 

 

Kolejna książka brytyjskiego aktora, komika i pisarza, z wykształcenia zaś fizyka, to powieść dla starszych dzieci inspirowana znanymi baśniami braci Grimm; poprzednio: „O chłopcu, który zniknął świat” p. 11/2022.

Bohaterka, dziewięcioletnia Lana, spędza wyjątkowo nudne wakacje w swoim domu na wsi. Jej starszy brat Harrison dorasta i woli się oddawać pasji naukowej niż wspólnym zabawom czy grom. Gdy niespodziewanie w okolicy pojawia się nowy, ogromny supermarket „U Grimmów”, rodzice, zwabieni rozlicznymi promocjami, zaczynają zabierać tam córkę. Pewnego razu dziewczynka w alejce ze słodyczami na wagę wpada przez zapadnię w podłodze do baśniowego świata Śpiącej Królewny. Wkrótce odkrywa, że każdy z pojemników ze słodyczami stanowi osobny portal prowadzący do kolejnych części różnych baśni. Przekonuje swojego sceptycznie nastawionego do magii brata, aby pomógł jej w misji uratowania Śpiącej Królewny, a następnie Jasia i Małgosi. Rodzeństwo podróżując po różnych częściach baśniowych historii sporo w nich namiesza i przeżyje wiele niebezpiecznych przygód. Odkryje też intrygę uknutą przez podstępną wiedźmę.

Autor sprytnie wykorzystuje baśnie o Śpiącej Królewnie oraz Jasiu i Małgosi, rozwija i uwspółcześnia baśniowe wątki, tworząc wciągającą, oryginalną, poruszającą aktualne problemy opowieść. Książkę wzbogacają czarno-białe ilustracje. Duży druk, okładka miękka, klejona. Polecam.