Czytać, dużo czytać Ryszard Koziołek

Czytać, dużo czytać

Czytać, dużo czytać Ryszard KoziołekAutor: Ryszard Koziołek                                                Wydawnictwo Czarne

 

Nowa publikacja Ryszarda Koziołka to kolejny zbiór esejów o literaturze, których poszczególne tomy niezmiennie polecane na naszych Przeglądach. Poprzednio na liście: “Wiele tytułów” (P. 2/20).

Profesor Instytutu Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego ponownie wciąga czytelnika w drobiazgowe analizy dzieł autorów, które stanowią podstawę do rozmyślań na bardzo liczne tematy, a ponieważ jest ich naprawdę sporo, zwracam jedynie uwagę na ogólną wymowę utworu. Tym razem na jego kartach pojawia się przede wszystkim myśl o mocy oddziaływania literatury na społeczeństwo. Eseista – wspominając o możliwościach, jakie XXI w. zaoferował obywatelom w kwestii zabierania głosu – wyraża swoje przekonanie o literaturze jako naszym “wyposażeniu na przyszłość”. Zaznacza, że trudna sztuka czytania ze zrozumieniem uczy nas krytycznego myślenia i przygotowuje do rozmowy z innymi, a przecież demokracja wymaga dyskusji również z tymi, którzy mają odmienne poglądy. Autor, w zamieszczonych w książce esejach, które stanowią zmienione lub rozszerzone wersje tekstów opublikowanych wcześniej m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i „Gazecie Wyborczej”, odnosi się do analizy dzieł klasyków i pisarzy współczesnych, m.in. Balzaca, Lutra, Darwina, Pilcha i Tokarczuk.

Twórczość prof. Koziołka cieszy się sporym zainteresowaniem. I świetnie. Z czytania jego tekstów płynie wiele korzyści, a ja nie muszę do lektury jakoś szczególnie zachęcać (nawiasem mówiąc, to akurat przyszłoby mi z łatwością, ale mając w pamięci wyrażoną przez autora myśl, że namawianie do czytania rzadko kiedy przynosi efekt, macham ręką na polecającą końcową formułkę).

Oprawa twarda, szyta.