Sroka Elizabeth Day

Sroka

Sroka Elizabeth DayAutorka: Elizabeth Day                                               Wydawnictwo Książnica

 

Pierwsza na liście książka angielskiej pisarki i dziennikarki to powieść psychologiczna z elementami thrillera – podszyty napięciem i tajemnicą obraz przeżyć wewnętrznych zdesperowanej kobiety, która nie znalazła spełnienia w miłości.

Czytelnik kibicuje głównej bohaterce, odnajdując w jej przeżyciach zapewne własne emocje i doświadczenia, choć do końca nie może być pewien, czego się po niej spodziewać. Właśnie ta nieprzewidywalność sprawia, że od lektury trudno się oderwać. Bohaterka, na początku spokojna i poukładana, z biegiem wydarzeń pokazuje swoją gniewną naturę i dopuszcza się czynów, o które sama by siebie nie podejrzewała. Przyczyna desperackich kroków ciężarnej Marisy tkwi w osobie jej partnera. Bohaterka stopniowo odkrywa, że Jake nie jest tym, za kogo go uważała. Okazuje się, że uknuł z ich wspólną lokatorką plan, do realizacji którego Marisa stanowi tylko jeden z etapów. To sprawia, że jej świat rozpada się na drobne kawałki, których nie sposób już poukładać.

Można pokusić się o porównanie, że powieść w klimacie przypomina niekiedy “Słodką chorobę” Patricii Highsmith. Podobnie miesza się tutaj rzeczywistość ze światem fantazji i urojeń, w których bohaterka coraz częściej się zatraca, choć historia zmierza do zgoła innego rozwiązania.

Lekturę warto polecić fanom gatunku. Oprawa miękka, klejona.