Szkoła szpiegów. W tajnej służbie


Autor: Stuart Gibbs
Wydawnictwo Agora dla dzieci
Poziom: BD III

 

 

Piąty tom udanego cyklu powieści szpiegowskich dla młodych czytelników autorstwa amerykańskiego pisarza; poprzednio: „Szkoła szpiegów na nartach” p. 1/2023.

W tej części Benjamin Ripley, trzynastoletni uczeń ściśle tajnej Akademii Szpiegostwa CIA, po raz kolejny mierzy się z najbardziej bezwzględną organizacją Pająk, która tym razem planuje zamach na prezydenta Stanów Zjednoczonych, Davida Sterna. Młody agent zostaje aktywowany do operacji „Wonny piżmoszczur”. Ma odwiedzać syna prezydenta, swojego rówieśnika, w Białym Domu i wypatrywać tam podejrzanych typków w celu pokrzyżowania planów zbrodniczej organizacji.

Zupełnie nie spodziewa się, że zostanie wrobiony przez agentów Pająka w próbę zamachu na życie prezydenta, podejrzany o atak bombowy i uznany za zdrajcę w swoim środowisku. Będzie musiał więc udowodnić swoją niewinność i po raz kolejny stanąć w szranki z Pająkiem. Autor przemyca w tej części sporo ciekawostek związanych z historią, architekturą, wystrojem i codziennym funkcjonowaniem Białego Domu. Wprowadza nowe postacie, m.in. mamę szpieżki Eriki Hale, która jest brytyjską agentką. Świetnie ukazuje też przyjacielskie relacje nastolatków.

Wciągająca, z wartką akcją i ciekawą intrygą, pełna humoru sytuacyjnego i słownego powieść. Fani sensacyjno-szpiegowskich historii będą usatysfakcjonowani. Znajomość poprzednich części jest wskazana. Okładka miękka, klejona. Polecam.