Cudowne kuracje doktora Popotama Léopold Chauveau

Cudowne kuracje doktora Popotama

Cudowne kuracje doktora Popotama Léopold ChauveauAutor: Léopold Chauveau                      Wydawnictwo Noir sur Blanc

Poziom: BD I

 

Francuski autor – dotąd nieznany polskiemu czytelnikowi – był z wykształcenia lekarzem, a z zawodu artystą i – tu posłużę sięowami ze Wstępu Grzegorza Kasdepkego urodził się o sto lat za wcześnie. Istotnie, ze swoją wrażliwcią względem natury oraz krytycznym spojrzeniem na człowieka, jest dziś opold Chauveau bardzo aktualny.

W przewrotnych i dowcipnych “Cudownych kuracjach doktora Popotamaspotykamy się m.in. z krytyką kolonializmu i okrucieństwa wobec zwierząt, której autor dokonuje bez zbędnego lukrowania rzeczywistości, otwarcie pokazując złą stronę ludzkiej natury. W bajkach biali myśliwi strzela do krokodyli pociskami wybuchającymi, a handlarze małp i słoni zastawiają na bohaterów sidła. Na szczęście wszystkim kłopotom i wypadkom tutaj stawia czoła pewien błyskotliwy cudotwórca – doktor Popotam.

Mimo że Chauveau nazywa pewne rzeczy po imieniu, to oczywiście robi to w sposób dostosowany do percepcji kilkuletniego odbiorcy. Bajki zostawiają czytelnika wyłącznie z pozytywnymi wrażeniami, ważnymi spostrzeżeniami i wzruszeniami. O ich aktualności decyduje takżea może przede wszystkim język, jakim przemawia Chauveau do dzieci – z jednej strony prosty i szczery, a jednak pełen absurdalnego poczucia humoru, które pozwala przenieść się dziecięcej wyobraźni daleko od codziennych spraw, o czym z kolei wspomina autorka tłumaczenia, Maria Raczkiewicz-Śledziewska.

Z osobistościami, jakimi są bohaterowie tych bajek, czytelnicy z pewnością szybko się zaprzyjaźnią. Ważnym elementem opowieści są krótkie rozmówki prowadzone przez Léopolda Chauveau ze swoim nieuleczalnie chorym synkiem. Całość zdobią piękne, czarno-białe rysunki są to oszczędne i jednocześnie pełne ekspresji małe dzieła sztuki. Bardzo polecam.

Oprawa twarda, szyta.