Tylko wróć przed północą


Autor: T.M. Logan
Wydawnictwo: Bukowy Las

 

Kolejna na naszej liście książka brytyjskiego pisarza, byłego dziennikarza prasowego i eksperta od spraw komunikacji, to osadzony we współczesnych realiach thriller psychologiczny, dotykający trudnego etapu rodzicielstwa, kiedy dzieci dorastają, dążą do większej niezależności i wracają do domu późno w nocy. Poprzednio: „Zaufaj mi” p. 24/2022.

Akcja powieści rozgrywa się w ciągu kilku czerwcowych dni w Nottingham. Andrew i Laura Boyd są małżeństwem od ponad dwudziestu lat i rodzicami szesnastoletniego Connora oraz dwunastoletniej Harriet. Ich spokojne życie wywraca się do góry nogami, gdy syn po zakończeniu roku szkolnego nie wraca na noc do domu. Następnego dnia zaniepokojeni rodzice odbierają go z komisariatu. Chłopak ma obrażenia głowy i jest podejrzany o próbę włamania do ekskluzywnej posiadłości w okolicy lasu. Wkrótce zostaje ponownie aresztowany, a zarzuty wobec niego są o wiele bardziej poważne niż te poprzednie. Okazuje się, że tej nocy, kiedy nie wrócił do domu, poszedł w towarzystwie czterech osób do lasu, z których jedna (Emily Ruskin) zaginęła, a on jest głównym podejrzanym w tej sprawie. Rodzice Connora są przekonani, że nie mógłby on nikogo skrzywdzić, ufają mu i są gotowi zrobić wszystko, aby go chronić i pomóc mu wybrnąć z kłopotów.

Równolegle z trwającym policyjnym dochodzeniem w sprawie zaginięcia nastolatki prowadzą oni prywatne śledztwo, w którym wyjątkowy udział będzie miała najmłodsza członkini ich rodziny, niezwykle inteligentna Harriett. Zmagająca się z łagodną formą autyzmu dziewczynka chce spłacić starszemu bratu dług wdzięczności za to, że stanął w jej obronie, kiedy była prześladowana w szkole. Historię poznajemy głównie z punktu widzenia ojca Connora, doktora Andrew, ale też z perspektywy nastolatków.

Powieść ukazuje problemy rodziców z dorastającymi dziećmi, którzy chodzą na alkoholowo-narkotykowe imprezy i mają swoje tajemnice. Przedstawia też sytuację nastolatków, którzy chcieliby sami sprawować kontrolę nad swoim życiem oraz muszą się mierzyć z presją rodziców i środowiska.

Trzymająca w napięciu, pełna emocji, dobrze skonstruowana i poprowadzona historia. Okładka miękka, klejona. Polecam fanom gatunku.