Nasze zwierzęta mocy Wojciech Jóźwiak

Nasze zwierzęta mocy

Nasze zwierzęta mocy Wojciech JóźwiakAutor: Wojciech Jóźwiak                                          Wydawnictwo Ha!art

 

W swojej książce Wojciech Jóźwiak – astrolog, biofizyk i badacz symboli – podejmuje temat istnienia i funkcjonowania zwierząt w ludzkim mentalnym krajobrazie. Rzecz, o której na co dzień raczej zapominamy, a która (chcemy tego czy nie) pojawia się regularnie (w myślach, snach, mitach, powieściach, języku) i tkwi głęboko w naszej podświadomości, została przypomniana i starannie zobrazowana w tych interesujących esejach.

Autor prezentuje wybrane zwierzęta mocy archetypy, które odgrywają rolę swego rodzaju opiekunów życiowych. Są wśród nich nasze, rodzime (polskie, europejskie, słowiańskie) zwierzęta: gołąb, wilk, niedźwiedź, żaba, dzik, tygrys, jeż, szczur, lis, borsuk, bocian, żubr, jeleń, łoś, orzeł, myszołów, mysz, kret, jaskółka, ślepowron, pająk, zając, koń, wąż, kruk, słoń, lew, sokół wędrowny i raróg. W tekstach znajdują się odniesienia do historii poszczególnych gatunków, ciekawostki etymologiczne i semantyczne związane z nazwą danego zwierzęcia, fragmenty o funkcjonowaniu każdego z nich w świecie realnym i symbolicznym oraz ekwiwalencje.

Na przykład z eseju pt. „Wąż” dowiemy się co jest źródłem ofidiofobii, czyli lęku przed wężami, dlaczego na poziomie archaicznego poznania zwierzę to zalicza się do robaków i kojarzy ze śmiercią, jak przedstawia się jego postać w literaturze i religii (w tym przypadku nawiązania do narkotycznych wizji Witkacego, przykłady z Biblii), który ze znaków zodiaku posiada podobne moce oraz jakie znaczenie ma obecność węża w życiu człowieka.

Książkę polecam czytelnikom nie tylko zainteresowanym astrologią i interpretacją symboli, ale też wrażliwym na wszelkie tematy związane ze zwierzętami.

Oprawa miękka, klejona. Na końcu indeks osób i spis treści.