Wataha Putina

Autorzy: Witold Jurasz, Hieronim Grala                    Wydawnictwo Czerwone i Czarne

 

Hieronim Grala i Witold Jurasz to efektowny duet, który możemy kojarzyć z podcastu „Raport międzynarodowy”, a ostatnio także z debaty w bibliotece na Koszykowej. Obaj autorzy to byli dyplomaci, obecnie wzięci liderzy opinii, na które od czasu wybuchu wojny w Ukrainie zapotrzebowanie znacznie wzrosło. Jurasz pracuje w Onecie, Grala jest profesorem UW. W przeszłości długo pracował w Moskwie i Petersburgu, toteż pełni w książce rolę dominującą.

Jurasz wciela się bardziej w rolę moderatora dyskusji, bo publikacja na rozmowie obu panów właśnie się zasadza. Jest to przyjazna forma prezentacji wiedzy dla czytelników stroniących od dysputy akademickiej. Jakkolwiek wymiana zdań między Gralą a Juraszem wypełniona jest merytoryką, tak klimat całości jest kawiarniany czy nawet barowy – ale w naprawdę pozytywnym znaczeniu tych słów. Styl wypowiedzi obu autorów, ale przede wszystkim Grali (w końcu to profesor pierwszego garnituru i ma do tego pełne prawo), jest władczy i wszechwiedzący.

Nie oszukujmy się, że w tej książce znajdziemy jakiś dystans do siebie. Może odrobinę kokieterii albo wskazówki, że tym razem to jednak spekulacje albo że pewnych rzeczy nie da się przewidzieć. Obszerne fragmenty głoszone z niemal boskiej perspektywy ex cathedra wzbudzą czujność wśród tych odbiorców, którzy wykazują się większą samodzielnością w czerpaniu informacji z różnych źródeł. Temat główny to analiza struktury osobowej Kremla, aż opasła od ilości kontekstów. Grala i Jurasz wyprawiają się w podróż do jądra ciemności. Oprawa miękka, klejona.