Nic mnie nie złamie


Autor: David Goggins
Wydawnictwo: Galaktyka

 

 

 

Książka autobiograficzna amerykańskiego byłego żołnierza elitarnej jednostki specjalnej Navy SEAL, ultramaratończyka, triathlonisty, filantropa i mówcy.

David Goggins uważa, że już w chwili urodzenia dostał wyjątkowo kiepskie karty; w dzieciństwie zaznał piekła, był bowiem maltretowany przez brutalnego ojca, który znęcał się nad całą rodziną i zmuszał ją do niewolniczej pracy w swojej wrotkarni. Gdy miał osiem lat, jego matka uciekła z synami w swoje rodzinne strony, gdzie samotnie ich wychowywała z trudem wiążąc koniec z końcem. Jako ubogi, czarnoskóry chłopak w prowincjonalnej, rasistowskiej Indianie nie miał łatwego życia, prześladowano go w szkole i grożono mu śmiercią. Wybierał drogę po linii najmniejszego oporu i był przekonany, że jego bezsensowne, przepełnione bólem i gniewem życie zmierza do katastrofy. Punktem przełomowym były wakacje przed ostatnią klasą szkoły średniej, kiedy dotarło do niego, jak destrukcyjne jest jego zachowanie. Ogolił głowę i postanowił wziąć odpowiedzialność za swoje życie, przestać się nad sobą użalać i zabrać się do ciężkiej pracy. Zaczął wyznaczać sobie cele, które zapisywał na karteczkach i przyczepiał do tzw. Zwierciadła Rozliczenia (ten rytuał stosuje do dzisiaj).

W książce opisuje swoje bolesne i najbardziej upokarzające doświadczenia, porażki, nieustanne zmaganie się z wieloma przeciwnościami losu, pokazując, w jaki sposób przełamywał swoje ograniczenia, uodparniał swój umysł, pokonywał własne słabości i wszelkie przeszkody na swojej drodze. Szczególnie katorżniczym celem było przejście szkolenia do jednostki specjalnej, podczas którego znosił ekstremalny ból, biegał z połamanymi nogami i mierzył się z tak brutalnymi zadaniami, jak np. „kontrolowane topienie”.

W poszczególnych rozdziałach opisuje w porządku chronologicznym kolejne etapy swojego życia, analizując najważniejsze doświadczenia i pokazując drogę prowadzącą ku samoakceptacji, zdobyciu pewności siebie, a także ku staniu się prawdziwym twardzielem. Po każdym rozdziale zamieszczony jest dodatek poradnikowy w formie  wyzwań skierowanych do czytelników.

Autobiografia Gogginsa to niezwykle szczera, poruszająca historia przemiany ofiary w bohatera, jak też inspirująca opowieść o pokonywaniu przeciwności losu, przekraczaniu własnych granic, mocy uodparniania umysłu oraz podążaniu za swoimi marzeniami. Książka napisana jest potocznym językiem (zawiera wulgaryzmy). Okładka twarda, szyta. Polecam.