Superwulkany. Wybuchowe tajemnice Ziemi i innych planet


Autor: Robin George Andrews
Wydawnictwo: Bo.wiem

 

 

Książka angielskiego doktora wulkanologii, który zajmuje się również popularyzacją nauki, to wprowadzenie w świat fascynujących zjawisk dziejących się w większości pod powierzchnią Ziemi, ale czasem objawiających swą niszczycielską siłę poprzez spektakularne erupcje.

Naukowcy wprowadzili klasyfikację wulkanów ze względu na ilość wyrzuconego w wybuchu materiału, a tytułowe superwulkany są na szczycie tej skali i potrafią wypluć w postaci magmy oraz pyłu i odłamków skalnych, materiał o objętości ponad 1000 kilometrów sześciennych. Na Ziemi jest kilkanaście superwulkanów, a wśród nich najbardziej znanym jest Yellowstone, który w czasie jednej z erupcji pokrył osadami o miąższości 300 metrów obszar równy Małopolsce. Ziemskie wulkany są najlepiej poznane, ale również na innych planetach Układu Słonecznego odnotowywana jest aktywność wulkaniczna, a ogromny marsjański Olympus Mons fascynuje naukowców swoją monumentalną potęgą (jest trzy razy wyższy niż Mount Everest).

Ciekawa, bardzo dobrze napisana pozycja, wyjaśniająca zjawiska wulkaniczne, przedstawiająca historię i współczesność badań wulkanologicznych. Widoczna w książce pasja i wiedza autora bardzo mocno poruszają wyobraźnię czytelnika. Publikacja zawiera przypisy, indeks oraz czarno-białe ilustracje. Okładka miękka, klejona. Polecam.